Ana Sayfa Öneri Sanat

37. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri

Herkese merhaba,

Koca bir yıl beklediğimiz, “bu yıl bir nedenden dolayı iptal olursa” diye korktuğumuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunduğu en iyi hizmetlerinden biri olan “Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri” başlıyor.

Yaklaşık 8 yıldır tiyatro günlerinin yakın takipçisi olarak, bu yıl programla ve bilet satışlarla ilgili bazı notlarımı ve gitmek istediğim oyunları paylaşmak istiyorum.

Hadi başlayalımm!!

*Program açıklanır ve tüm biletler aynı gün satışa çıkmaz. Seçtiğiniz her oyunun bilet satışı en az 1 hafta önce satışa açılır.

* Biletlerin bir kısmı gişelerden bir kısmı ise internet üzerinden satışa açılır. Bu da genelde sabah 10.00 olur 🙂 Bu sezon 12.00 olmuş:)

*Uluslararası Tiyatro Günleri biletleri saat 10.00’da satışa açıldıysa, 10.05 bilemediniz 10.10 ‘da biletler tükenir. Ara ara düşen biletleri de ilerleyen dakikalarda bulabilirseniz ne ala 🙂 şaka değil, gerçekten öyle. Bu yıl sanırım seçim dolayısı ile tarihleri öne alınmış. Bu yüzden sıkı takipçileri hariç çoğu kişinin henüz haberi olmayabilir. Yani bi ihtimal 10.30’da da bilet bulabiliriz.

*Şimdi aşağıda vereceğim linkten programı bilgisayarınıza indirip, çıktısını alabilirsiniz. Renkli kalemlerle gitmek istediğiniz oyunların üstünü boyayabilir ve bilet satış tarihlerini yuvarlak içine alabilirsiniz. Yok ben kesin unuturum derseniz, post it kağıtlara istediğiniz oyunları ve satış tarihlerini not edip, gün içinde gözünüzün en çok baktığı yere yapıştırabilirsiniz.

* Biz ofiste 3 kişi bu konunun fena takipçileriyiz. Bilet satış günleri geldiğinde koltuğumuza kitlenir ve saat 10.00 olduğunda en az 20 dakika kimsenin bizi rahatsız etmemesini rica ederiz 🙂 Ofis arkadaşlarımız ve müdürümüz de bu duruma çok alışkın olduklarından, isteğimizi saygıyla karşılarlar. Buradan da kendilerini pek sevdiğimi söylemek isterim.

*Ne diyordum? Yani işin özünde sanırım yine çok sevmek var. Ben tiyatroyu baya seven biri olarak bu işi biraz abartıyor görünebilirim ama İzmir’e de bir an da bu kadar güzel oyun gelmiyor yani 🙂

*Toparlayayım, önce tiyatroyu sevmek, sonra listeyi çıkarmak, renkli kalemlerle istenilen oyunları işaretlemek ve takibini yapmak. İşte hepsi bu 🙂

*Bilet fiyatları 10 TL.

*Satışlar gişe ve internet. Detaylar için link vereceğim.

Şimdi bu yıl benim seçtiğim oyunlar :

Mağrur Fil Ölüleri / Semaver Kumpanya / 18 Mart Pazartesi saat 20.00 / İzmir Sanat / Bilet Satış: 12 Mart; Hakan Tabakan’ın yazdığı,  Volkan Sarıöz’ün  sahnelediği “Mağrur Fil Ölüleri” adlı oyunda; 1969 senesinin yılbaşı akşamında evli bir çiftin yaşadıkları üzerinden bir döneme mercek tutuyor. 
Toplumsal ve siyasal düzenin bireyin yaşamına olan etkilerini tartışan bu iki kişilik oyunda Sarp Aydınoğlu ve Sezin Bozacı aynı sahneyi paylaşıyor.

Semaver Kumpanya ve oyunlarını çok severim aşırı kaliteli ve iyi oyunculuklar içerir. Ama eğer bu oyunda yer bulamazsam;

Hayvan Çiftliği / Altıdan Sonra Tiyatro / 18 Mart Pazartesi saat 20.00 / İsmet İnönü Sanat Merkezi / Bilet Satış :12 Mart; Ürettiklerini çalan, onlara işkence eden, yetmezmiş gibi öldüren insanoğluna başkaldıran çiftlik hayvanları, haklarına sahip çıkmaya karar verir. Ama kendilerini bu yeni düzenin yöneticisi seçen domuzların, en çok da “siz her şeyin en iyisini bilirsiniz”  diyen koyunlardan destek alarak; önce sütleri içmeye, sonra yasaklar koymaya ve başlangıçta hep birlikte belirledikleri ilkeleri tek tek çiğnemeye başlayacakları hiç hesapta yoktur. Orwell’ın sayısız kez sahneye ve sinemaya uyarlanan bu ölümsüz romanı, yeniden seyircisiyle buluşuyor…

Don Kişot’um Ben / Baba Sahne / 22 Mart Cuma saat 20.00 / İsmet İnönü Sanat Merkezi / Bilet Satış 15 Mart;  Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot, Bulgakov’ın dönemini yakalayan uyarlaması üzerinde yükselen yepyeni bir metinle bir defa daha düşüyor yollara. Don Kişot Altın Çağ’ın, Sancho Panza Don Kişot’un izinde. “Aşka Feda” diyen iki saf vicdan sürüklüyor peşinden gelenleri…Şarkılar, maskeler, kılık değiştirmeler, düellolar ve yel değirmenleri… Hikayeyi sorarsanız, bildiğimiz Don Kişot işte… Senor Quijano bir gün delirir, Sancho Panzay’la maceradan maceraya koşar…”Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı.   Don Kişot’um ben!”   Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya!   Don Kişot’sun sen!

Ozan Güven’i sahnede izlemek için sabırsızlanıyorum!

Cadı Avı / Kadıköy Emek Tiyatrosu / 25 Mart Pazartesi saat 20.00 / İsmet İnönü Sanat Merkezi / Bilet Satış 20 Mart; Barıştan, umuttan, hatta aşktan yana git gide kuraklaşmış çoğrafyamızda binlerce yıl yaşamı korumuş, İnanna’ya, sonra Hekate’ye, en son Venüs’e, nihayet Ortağçağ yobazlığının elinde cadıya dönüşmüş Ana Tanrıçalar; Shakespeare’in  şiirinden, bazen hınzır bazen keskin  bir bakışla bize şarkılar söyleyecek: savaş tanrısı Mars’ın gölgesinde, kadınlığın ve erkeklğin, aşkın ve savaşın, Venüs ile Adonis’in o meşhur hikayesini anlatacaklar. 

1984- Büyük Gözaltı / Perdeci Oyuncuları / 27 Mart Çarşamba saat 21.00 / İsmet İnönü Sanat Merkezi / Bilet Satış 22 Mart;  George Orwel’ın 1984 adlı kitabının uyarlaması olan oyunu Rutkay Aziz ve Taner Barlas sahneye koyuyor. Çok kötü eleştirilerin yanında çok iyi  eleştiriler de alan oyun bu iki baba oyuncuyu sahnede izlemek için izlenir  diye  düşünüyorum.

Bir kaç komedi oyunu da bonus olsun 🙂 Üçü Bir Arada, Meçhul Paşa ve Romantizma ünlü oyuncularında içinde bulunduğu komediler.

Ayrıca, Selçuk Yöntemi sahnede izlemek isteyenler, “Benim Adım Feuerbach” Altan Erkekli ve Veysel Diker’i görmek isteyenler “Şifa Niyetine” ve Erdal Özyağcılar’ı sahnede izlemek isteyenler ise “Kral” adlı oyunları izleyebilirler.

Biraz daha devam edersem, bütün oyunları yazacağım. En iyisi şuraya linki bırakayım. http://kultursanat.izmir.bel.tr/Festivaller/anasayfa/37uluslararasi-izmir-tiyatro-gunleri.html

Sanat iyi gelir. Herkese bol sanatlı günler !

Kib byeeee !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir