Ana Sayfa Öneri Sanat

5.18 ve Buca

Geçtiğimiz gün uzun zamandır gitmek istediğim ama bir türlü gidemediğim 5.18′ e gittim sonunda. Mekan anlatmak pek tarzım olmasa da hikayesi olan isimleri, yerleri pek seviyorum. Burası Buca’da yıkık bir rum evinden ortaya çıkmış şahane bir kahve dükkanı. Adını ise Buca’da eskiden Buca’lı işçileri Alsancak’a işe götüren ve emek vagonu diye geçen 5.18 treninden alıyor.

Mekana girdiğimizde bizi sakin sakin çalan fransız müzikleri karşıladı. Girişte ki piyano, kitaplık ve şömine ise hemen göze çarpıyor. Derken avluya yani bahçeye çıkıyorsunuz. Bir dalında salıncak da asılı olan ağaçların altında huzurlu bir bahçe. Sizi boğmuyor hatta hemen çantanızdan kitabınızı çıkarıp, farklı bir dünyaya doğru yola çıkasınız geliyor. Her çeşit kahveyi de kitabınızın ya da sohbetinizi yanında bulabiliyorsunuz.

Yağmur 🙂

Bilen bilir, anne tarafından Buca’lıyım ben. Hem de öyle yeni nesil Buca’lılardan değiliz. Dedemin, annemin bağ hikayelerini dinlediğime göre, Dedemin babasının, dedelerinin Selanik’ten geldikleri yer Buca diyebiliriz. Böyle değilmiş Buca eskiden. Üzüm bağlarının ortasında şirin bir yermiş. Şimdiler de pek bozuldu, çok göç aldı, kalabalıklaştı diye adını da kötüye çıkarmaya çalışıyorlar ama onlar hiç Dutlu Sokağı görmemişler bence. Mis gibi huzurludur hala ve baya tarih kokar. Yaylacıkta kahvelerde hala poşulu amcalar görür duygulanırım. Bir de fırınlardan çıkan taze ekmek kokusu hep dedemi hatırlatır bana. Aa Zeki Amcam var ki, rahmetli dedemin kardeşi O da poşusu ile gezer hala. Dönüş Teyze hala kapıların önünü çalı süpürge ile süpürür mü bilmem ama, hepsinin hikayelerini ayrı ayrı severim. O gün 5.18’de kahve molası verene kadar hiç aklımda yoktu bunlar. Hatırlamak ve hissetmek beni çok mutlu etti.

Beni çok güzel insanlara, hatıralara doğru alıp götürdün 5.18. Bunun için teşekkür ederim. Buca’da o karmaşanın arasında bir kapıdan girip de oh be dedirttiğin için ayrıca teşekkür ederim.

Son olarak, 5.18 sadece kahve mekanı değil, çeşitli sergilere, müzik dinletilerine ve hatta masal dinletileri ne de ev sahipliği yapıyor.

Nerede diyecek olursanız, Buca’da kasaplar meydanının bitiminde köşede. Instagram hesaplarından daha detaylı bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir