Ana Sayfa Sanat

Efes Opera Bale Festivali 7- 18 Eylül

Herkese merhaba,

Dün akşam Efes Opera ve Bale Festivali başladı. Bizde açılış etkinliği olan “Zorba” ya gittik. Ankara Devlet Opera Bale’nin sunumuyla muhteşem bir temsil izledik. Ekibin enerjisine de ayrıca hayran kaldık.

Şimdi size diğer gösterimler ve tarihleri. Buyurunuz:

11 Eylül ; İzmir Devlet Opera Balesi Gala Konseri

14 Eylül: İzmir Devlet Opera Balesi / Tosca / Opera

18 Eylül: İzmir Devlet Opera Balesi / Carmina Burana / Bale

Gelelim detaylara;

*Temsillerin başlangıç saati 21.00 fakat ilgi o kadar büyük ki dün akşam trafik tıkandı. Araçlara yer kalmadığı için Efes Antik Kent’ e varamadan, yolda arabayı park etmek zorunda kaldık. Yaklaşık 2 km yürüdük. Her etkinlikte bu tarz durumlarla karşılaşabiliyoruz ama bu kez gördüğümüz en kalabalık etkinlikti. Dolayısıyla yola ne kadar erken çıkarsanız o kadar iyi. Zaten en az yarım saat önce orada olmak en doğru olanıdır.

*Çocuk katılımı konusunda özellikle yaş belirtmelerine rağmen küçük çocukları ile gelenler oluyor ve bu gerçekten çok rahatsız edici ve saygısızca.

*Her gidişimizde kalabalık bir izleyici görmek sanatsal açıdan mutluluk verici fakat biraz da gitmeden ne izleyeceğimize bi göz atsak,Televizyonda şarkı yarışması izler gibi her an alkışa hazır olmasak bence şahane olacak 😀 Yersiz alkışlar çok sinir bozucu.

*İtiraf ediyorum. İlk gidişimde bende topuklu ayakkabı giymiştim. 😀 ama giymeyin. Düşmeler, yaralanmalar olmasın.

*Etkinlik bitiminde sahne kapanmadan, lütfen yerinizden kalkmayın. Bu hem sanatçılara hem de bizlere dev saygısızlık. Bu kadar aceleci olmanın nedenini çözmüş değiliz.

*Lütfen yemeğinizi Antik Tiyatro’ya taşımayın. ( evet evet soğanlı döner dürümle karşılaştığımız bir klasik müzik konseri oldu. Bu gözler bunları gördü )

*Son olarak, elbette smokin giymek zorunda değilsiniz ama atletle de gelmeyin. ve lütfen kalan su şişesi vb çöplerinizi çıkarken yanınıza alın.

Böyle bir yazı yazmak istemedim aslında ama bu gözlemlerimiz sürekli tekrarlanınca içimi dökmek istedim. Tabi ki bu ayrıntılar Efes ‘in büyüleyici atmosferinde kaybolup gidiyor. Ama olmasalar daha iyi tabi ki 🙂

Neyse efendim, Onur’la gittiğimiz kaçıncı festival bilmiyorum ama bi dolu anı biriktirdiğimiz kesin. ve  içinde bolca sanat olan hayat ne mutlu ne güzel !

O halde gidilecek nice festivallere !

Ayrıca, Carmina Burana’yı kaçırmayın diyor ve huzurlarınızdan ayrılıyorum. Sürç-ü lisan ettiysem affola 🙂

Kib byeee

Biletler için;

Elhamra Sahnesi, Mavibahçe Alışveriş Merkezi, Efes Antik Tiyatro Gişe, Biletiva

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir