Ana Sayfa Sanat Yoga

Finding Neverland / Düşler Ülkesi

Herkese merhaba !

Evde olmaya devam ettiğiniz bugünlerde size şahane bir film önerisi ile geldim. Finding Neverland ya da türkçeye çevrilmiş hali ile Düşler Ülkesi.. Bu filmi bunca zaman nasıl gözden kaçırmış, izlememişim diye epey üzüldüm doğrusu. Eğer siz de izlemediyseniz buyurunuz.

Çocukluğunda Peter Pan’le tanışmayan var mı? Okumasanız bile filmlerden, oyunlardan mutlaka biliyorsunuzdur. Peki ya yaratıcısı ? James Matthew Barrie ? evet bende kendisi ile ilgili hiç bir şey bilmiyordum. Bu film beni onunla ve Peter Pan’in yaratım süreci ile tanıştırdı.

1903 yılının Londra’sında geçen filmde, son oyununun galasında, çok da iyi tepkiler almayan J.M. Barrie, hayatının en büyük eserini yaratacak ilhamını arıyor. Bu ilham hiç beklemediği bir anda, sık sık yazmak için gittiği parkta, Davies ailesi ile tanışması ile geliyor. Sylvia Davies ve 4 çocuğu kendisine ilham olmakla kalmıyor, aralarında sıcak bir dostluk da başlıyor ve içindeki çocuğu hala yaşatan Barrie kendine, hayalinde yarattığı Düşler Ülkesi’nin kapılarını Davies’lere de açıyor.

Filmde James Matthew Barrie’i Johnny Depp canlandırıyor. Sylvia Davies ise Kate Winslet. En büyük alkışı ise, Peter’ı canlandıran, o dönem çocuk oyuncu olan Freddie Highmore hak ediyor.

Filmde doğa içindeki ev, evin bahçesinde kurdukları sahne, yarattıkları oyunlar, Barrie’nin çocuklarla olan iletişimi.. Bana kendimi inanılmaz iyi hissettirdi. Belki hayata bakış açımdan da kaynaklı olabilir. Belki de siz bu filmden benim kadar zevk almayabilirsiniz.. Ama yine de 4 günlük sokağa çıkma yasağında biraz bulunduğunuz ortamdan ve koşullardan uzaklaşmak için iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

İyi seyirler.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir