Ana Sayfa Deneyim Öneri Seyahat

‘Caretta’lardan, Kral Mezarlarına.. Dalyan

Ne güzel anlatmış Bülent Ortaçgil, Dalyan Deltası, yaşamın ta kendisi. Düğümdür dokusu.. Öyle kolay çözülmez..

Bu güzel şarkı eşliğinde okumak isteyenler için linki de şuraya koyuyorum.https://youtu.be/rpQG9dLW95U

Şimdi güzel bir köy düşünün..Bu köye ulaşırken yol boyu ormanlar ve cır cır böceklerinin sesleri ve kuşlar.. Vardığınızda, sazlıklar, yeşiller, sarılar, maviler, dağlar, nehir ve karşısında yükselen kral mezarları..

Denize kanal üzerinden,sazlıkların arasından teknelerle ulaşmanın keyfi…

Hayal edebildiniz mi ? çok keyifli değil mi ? O zaman hadi başlayalımmmm!

Efendim, vikipedi anlatımıyla,
Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir mahalledir. Köyceğiz Gölü bu beldede yer alır. Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Tabi ki ben size coğrafi olarak boğucu bilgiler içeren bir yazı yazmayacağım 🙂 Ben size kral mezarlarının neden dağların en tepelerine yapılmış olduklarından bahsedeceğim mesela? Bilenler bir sonra ki paragrafa geçebilirler. Bilmeyenler içinse, Şöyle ki “mezarlar ne kadar yüksekte olursa, ölüler tanrıya o kadar yakın olurlarmış. Krallar öldükten sonra onlara bu kadar tepelerde mezar inşaa etmelerinin sebebi buymuş” yani rivayete göre durum bu. Bu bilgiyi geçtikten sonra gelelim biz neleri sevdik ?

Kaunos Kral Mezarları

Miletos adında bir pansiyonda kaldık. Tam bir ege işletmesi, tam muğla şivesi. Samimi, güler yüzlü, rahat ve yardımsever 🙂 Miletos anane evinin bahçesinde hissedeceğiniz bahçesi ekili ve hatta tulumbalı çok tatlı bir pansiyon.

Odalar mis gibi, bembeyaz hatta bizim odamızın balkonu zeytin ağacına bakıyordu ve bence bu harikaydı. En güzel yanı da odamızdan çıkıp bi kaç adım sonra nehir kenarına ulaşıyorduk ve karşımızda kral mezarları.

Akşamları pansiyon sahibi mangalı yaktı. Hatta balıkları da sabahtan bizim yerimize aldı. Bize de akşamları eşsiz manzarada rakı balığımızın tadını çıkarmak kaldı. Geceleri ise ayaklarımızı uzatıp, yıldızları izledik.

Sabahları bahçeden sofraya gelen organik kahvaltıya merhaba dedik.

Ben her sabah 6 ‘da günü bir başka güzel selamladım. En güzel yoga deneyimlerim arasında yerini aldı.

Baharda tekrar gitmek üzere pansiyomuzla vedalaştık.

Şöyle Vedalaştık 🙂 Buraya Çok Kalp

Dalyan sanki bizim bahar tatillerimiz arasında olmayı hak etti gibi. Yaz tatili için ise şunları söylemek isterim.

Dalyan’da denize ulaşmak için ya arabanız olması gerekiyor, ya da İztuzu için Dalyan’dan teknelere binip, yarım saatte ulaşıyorsunuz. Gidiş dönüş kişi başı 20 TL. Araba ile İztuzu ise yine yarım saati buluyor. Bu arada İztuzu plajı 4,5 km’lik sahili ile göz kamaştırıyor.

İztuzu


Ayrıca Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı alanda burası. Bu alanlara uyarı tabela koysalarda güneşlenen insanlar gördüğümüz için bizce plajı komple bu sevimli dostlarımıza bırakmalılar 🙂

Ayrıca burada “Kaplumbağa Hastanesi”ni ziyaret edebilir. Neden bakımda olduklarını ve her şeyin sebebinin yine bizler olduğumuzu da görebilirsiniz.

Bir de Kaptan June’un evi var ki kendisi şuan 95 yaşında. Yıllar önce buraya gelmiş ve bizim adımıza İztuzu’na tesisler yapılmaması kaplumbağalara kalması için mücadele etmiş ve başarmış da. Biz de aynı gayreti şu sıralar Kaz Dağları ve Salda için göstermeliyiz diye de ekliyor ve konuma geri dönüyorum.

Ekincik Koyu bizim 2. gün için tercih ettiğimiz koy oldu ki yolu ormanlar yolu yeşiller, yolunda büyüleyici Köyceğiz gölü. Kısaca yolu şahane !Köyceğiz Gölü

Ufak bir not da buraya sıkıştırayım. Aracınız ile Dalyan’dan gölün karşısına geçmek için araç feribotunu kullanıyorsunuz 🙂 Mesafe mi? sadece 5 Saniye 🙂 ama sizi en az 1 saatlik yoldan kurtarıyor. Hem de gülümseyerek hatırlayacağınız bir deneyim oluşturuyor. Hemen söyleyeyim bu araç feribotu araç başı tek yön 20 TL 🙂

Mini Feribot 🙂

Yolda illa ki durup Köyceğiz Gölü’ne şöyle bir yakından bakıyorsunuz. İlla ki etrafta bir kaç bira şişesi ve çöp görüyorsunuz. En azından o şişelere bizim gibi bir el atın da olası bir yangında kaybetmekten kurtaralım o güzelim ağaçları 🙂 Ay çok uzattım. Ekincik Koyu rüzgardan dolayı çok dalgalıydı. Biz zevk alamadık. Yolun tadını çıkararak geri döndük. Bu arada Muğla’da belediyeye ait tesisler hem güzel hem de gayet uygun fiyatlı.

Ve ve ve Göcek ! Yeşile Mavi nin her tonu, iç içe geçmiş hali ! Dalyan’a yarım saat mesafede olunca hemen bir tekne turu ayarlayıp, sabah yollara düştük. Evet koylar çok güzel ama göreceğiniz hatta daha önce hiç görmediğiniz o aşırı ve aşırı lüks teknelerle karşılaşınca bunalıma girmeniz olası. Siz bilmem kaç kişilik tur teknesinde balığınızın gelmesini beklerken, yan teknede sakince viskilerini yudumlayan tipleri görmek ( burada bir kahkaha efekti ) dünya adaletsiz arkadaşlar. İyi si mi ? Göcek ‘i boş verelim 🙂 Umarım seneye arkadaşlarımızla bir tekne kiralar da yanlarına yanaşıveririz 😀 Unutmadan Göcek’te tekne turları 120 TL ve 10.00’da çıkıyorsunuz ve 19.00’da geri dönüyorsunuz.


Göcek Merkez

Göcek’te Bir Şapşal 🙂

Son olarak,

*Dalyan’ın merkezi İngilizlerle dolu 🙂 ( Nerelerden bulurlar bizim buraları da böyle ucuz ucuz takılırlar ki )

*Antik Kent içinde bir antik tiyatro ve mezarlar barındırıyor. Biz bu gezimizde yer vermedik

*Baharda gidersek, bisikletle gezmek ilk tercihimiz olacak.

AAA bir de, Bize gezimiz boyunca şarkıları ile eşlik eden Ari Barokas’a teşekkürlerimi ileterek bu yazıma bir son vermek isterim.

Şimdilik kib byeeee!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.