Ana Sayfa Deneyim Seyahat

KORSANLAR ŞEHRİ OLYMPOS!

Herkese Hello !

Yaz kısa, zaman kısıtlı olunca tatil için bir çok seçenek arasından seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Onur’la benim bu yaz ilk tercihimiz Olympos oldu.

Bir dönem korsanların yaşadığına inanılan,daha sonra Roma İmparatorluğu’na dahil olan kenti bir dere ikiye ayırıyor.Derenin iki tarafında da antik kentin izlerini görebiliyorsunuz. Ayrıca Fethiye’de başlayan Likya Yolu burada sona eriyor.

Olympos, Antalya merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Kente yaklaştıkça ortamın büyüsünün farkına varmaya başlıyorsunuz. Yüksek dağlar, ağaçlar, ortadan akan dere, antik kent, bozulmamış bir doğa ,mistik bir hava ohhh insan daha ne ister ki  ?

 Konaklama

Olympos’ta bir tatil geçirmeyi planlıyorsanız.Öncelikle ağaç evlerde kalmayı göze alacaksınız ki bunun için oldukça araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü işletmeler salaşlığın ötesine geçmiş durumdalar 🙂 Biz uzun araştırmalarımız sonunda yeni bir tesis olan Likya Evleri’ni bulduk. Temizlik ,düzen ve otel içinde sessizlik bizim için önemli diyorsanız burayı öneririm. Ama yok ben her türlü salaşlığa uyum sağlarım, tatil demek gürültü demek diyorsanız konaklama seçimi konusunda hiç sorun yaşamazsınız.Yarım pansiyon olan ağaç evlerin gecelik ortalama fiyatları 120 TL ile 250 TL arasında değişiyor.

Likya Evleri
Odamızın Manzarası

Olympos’ta Ortam Nasıl ? 

Her çeşit insanla karşılaşabileceğiniz  antik kente genel olarak öğrenciler  hakim.Ellerinde biralarla gün boyu dolaşan bu gençlere, siz de yaşınız ne olursa olsun çok takılmayın ve anın tadını çıkarın.Bir önceki yazımda Ege samimiyetinden bahsetmiştim ya işte burada o pek yok. Üzgünüm ama özellikle işletmeciler oldukça soğuk ve donuklar 🙂 Gelenlerde bu duruma uyum sağlamış gibiler. Neyse 🙂

Neler Yaparız ? 

Öncelikle yoga ile ilgileniyorsanız Olymypos size çok iyi gelecek.Nefes almanın bile daha keyifli olduğu bu ortam şehre dönmeden önce bol meditasyonu öneriyor.( yani ben öyle düşünüyorum 🙂 )

Gelelim klasik yapılacaklar listesine;

Gündüzleri tabi ki önceliğimiz deniz 🙂 Deniz demişken Olympos plajı konaklama alanlarına ortalama 15-20 dakika uzaklıkta. Antik kent içinden gidildiği için araçla giriş yapamıyorsunuz. Dolayısıyla yürümeniz gerekiyor. Ayrıca saat 17.00’e kadar giriş ücretli.Müze kartınız varsa ücretsizde geçebiliyorsunuz. Ya da gişeden 7,5 TL karşılında kart alıp,10 kere geçiş hakkından yararlanabiliyorsunuz. Plajda herhangi bir tesis yok. Ama inanın böylesi çok daha iyi 🙂 Dağlarla çevrili manzara altında yüzmek gerçekten çok keyifli.Kumlu deniz sevenler için söylüyorum,burası taşlık. Ama üzülmeyin 😀  aşağıda size başka bir koydan da bahsedeceğim.

Deniz keyfinizi bitirdikten sonra otelinizin bahçesinde hamaklarda uzanıp, kitap okuyup, ortamın sesini dinleyebilirsiniz. Bir gününüzü ise mutlaka Antik kenti gezmeye ayırın yok yok iki gün ayırın ki  tadını çıkara çıkara gezin.Çünkü o atmosferden kopmak istemeyeceksiniz.

Antik Tiyatro Girişi

 

 

 

Yarım pansiyon dolayısıyla akşam yemeğinizi otelde yiyeceksiniz. Sonrasında dışarıda eğlenmek isterseniz canlı müzik yapan bir çok mekanla karşılaşacaksınız. Bizim şansımıza bir akşam Orange Bar’da Pinhani konseri vardı. Gayet keyif aldık. Diğer mekanlarda da canlı müzik var.Tarzınıza uygun bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Önerim bangır bangır club müzik çalan yerlerden uzak durmanız aksi halde hayattan soğuyabilirsiniz 😀 Mekanlarda alkol fiyatları ise gayet normal.

Not : Lütfen antik kral mezarlarının içine pet şişe ve bira şişesi atmayın! Ormanın içinden yürürken sönmüş ya da sönmemiş sigaralarınızı yerlere atmayın. Ben entelim havalarına girmeyi istiyorsanız önce bunlara dikkat edin.Var olan güzelliklere,yaşanmışlıklara azıcık saygı duyun. ( bunları da yazmasam çatlardım. ) Ayrıca girişteki gişelere Turizm Bakanlığının Olympos’u anlatan broşür bırakmaları bence hoş olurdu.

En Süper Öneri 

Yok ben matımı, sandalyemi alır sahilde takılırım diyenlerdenseniz sizi süper bir deneyim bekliyor 🙂 Olympos’ta gece herkes fenerlerle antik kentin içinden yürüyerek sahile ulaşıyor. Etrafta sadece kurbağa sesleri var 🙂 Kentin mistik havasına bir de deniz ve ay ışığı eklenince neyleyim kapalı mekanları diyorsunuz 😀 Kesinlikle bunu yapın! Durum aynen aşağıdaki gibi : )

Olympos Dışında Nerede Denize Girebiliriz ? 

Dilerseniz tekne turlarına katılıp koyları gezebilirsiniz. Özellikle Sulu Ada ‘yı çok öneriyorlar.Biz tekne turu tercih etmedik ama ben şimdi size en az onun kadar güzel canım Adrasan Koyu’ndan bahsetmek istiyorum ki ,kendisine bayılıyoruz! Öncelikle denizi ve plajı kum. Plaja çok yakın restoran ve konaklamalar mevcut ayrıca tesis var. Ve şezlonglar için büyük rakamlar ödemiyorsunuz. 2 şezlong 1 şemsiye 10 TL .Ayrıca kano ya da deniz bisikleti kiralayıp çevreyi de rahatça gezebiliyorsunuz. Yanınıza deniz gözlüğünüzü almayı unutmayın. Fiyatları merak edenler için 1 saat: Kano tek kişi 15 TL çift kişi 25 TL. Deniz bisikleti ise 35 TL.  Adrasan Olympos’a 10 km uzaklıkta. Mutlaka görün derim.

*Ayrıca Olympos’a gelmeden önce yine bir Roma Antik Kenti olan Phaselis koyu var. Biz gitmedik ama genel olarak çok tavsiye ediliyor benden söylemesi.

Adrasan Koyu
İyi ki Varsın Öpücüğü 🙂

Olympos’a Ulaşım 

Benim gibi rahatınıza çok düşkünseniz, kötü haber! özel araçsız çok zor 🙁

Ama koşullar gereği özel araç ile gelmiyorsanız Antalya Otogar’dan Kumluca- Fethiye yönüne giden minibüslere binerek Olimpos kavşağında iniyorsunuz. Buradan Olimpos’a inen minibüsler mevcut onları kullanabilirsiniz, ya da otelinizden transfer isteyebilirsiniz o da olmadı otostop yeteneğiniz varsa deneyebilirsiniz 🙂

Olympos’ta Yapmadan Dönmeyiniz Listesi:)

*Yoga yapın,

*Sabah güneşi ve doğayı selamlayın,

*Mutlaka Antik kent gezisi  yapın:)

*Gece sahile yürüyün,

*Gece sahilde şarap keyfi yapın ama kadehli olsun 🙂

*Likya Yolu da neymiş,Olympos’ta kimler yaşamış bir araştırın 🙂

*Sadece bakmayın,öğrenerek gezin

Biz şehirden her fırsatta kaçmak isteyenler olarak, bu mistik kenti çok sevdik, diyor ve bu yazıyı burada bitiriyorum.

Kib, BYEEE 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir