Ana Sayfa Deneyim Öneri Seyahat

Rosole / Ristorante Italiano: Foça’ da Bir İtalyan

Sade, minimal ve leziz.

Hafta sonu havanın yağmurlu olmasının romantikliğinden yararlanarak soluğu Foça’da aldık. Bu kez tercihimiz ilk akla gelen rakı balık değildi. Uzun zamandır listemizde olan İtalyan menüsü ve İtalyan şefi ile meşhur Rosole’ye gittik. İyi ki de gitmişiz.

Küçük bir pasajın içinde mis kokular ve samimiyetle karşılaşıyorsunuz. Mutfak açık. Şefler bir yandan sunumlarını hazırlarken bir yanda da sizinle sohbet ediyorlar. Zeynep Hanım’ın menü önerilerinden hiç pişman olmuyorsunuz. Şaraplar İtalyan ve Türk şarapları olarak sunuluyor. Biz tercihimizi İtalyan şaraplarından yana kullandık ve çok sevdik.

Bu arada sohbet ederken, “Neden Foça dedik ?”

Hikayesi şöyle;

Hepimizin çocukluğunu ve özellikle yazlarını geçirdiği yer özeldir ya, işte Evrim Şef’de yazları çocukluğunu geçirdiği ve çok sevdiği Foça’da böyle bir hayal kuruyor ve Foça’yı İtalya’da doğduğu, büyüdüğü kasabaya çok benzeten Carmine Şef’le hayallerini gerçekleştiriyorlar.

Şahane yemekler Carmine Şef’in elinden çıkıyor. Carmine Şef çocukluğu mutfakta geçen, eğitimini yemek üzerine tamamlayan ve çalışma hayatında Michelin yıldızlı şeflerle bir arada olan bir İtalyan. Şahsen deniz ürünlü linguine ‘sine bayıldım. Deniz ürünleri sevenler mutlaka denemeli.

Restoranın leziz ekmekleri ise Evrim Şef’ten. Ayrıca tatlılarını da mutlakla denemeniz gerektiğini hemen ekleyeyim. Biz, kahve sos ile sunulan barozzi kekin tadından mest olduk.

Tüm malzemelerin özenle seçildiği, kendi sofralarında kullanmadıkları hiç bir şeyi ziyaretçilerini de sunmadıkları bu keyifli mekandan biz çok zevk aldık.

Sizde güzel hikayesi olan, samimi yerleri seviyorsanız hafta sonu romantik bir kaçamak yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir