Ana Sayfa Deneyim Seyahat

Şirince: Keyifli Bir Sonbahar Rotası

Herkese Hello !

Bugün sizi adı kadar şirin bir köy olan Şirince’ye doğru yola çıkaracağım. Hadi başlayalımmm !

Şirince

Şirince, Selçuk merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta ve virajlı yollarla tepelere çıkacağınız bir yükseklikte yer alıyor.. Korkmayın yol boyu manzara o kadar şahane ki. Nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Tabi şoför koltuğunda oturmuyorsanız 😀

Efendim nedir bu tarihin köyü diyecek olursanız, fazla uzatmadan Efes Kenti’nin popülerliğini yitirmesinden sonra bir grubun buraya yerleşmesiyle ortaya çıktığı rivayetler arasında. Hatta köy o kadar güzel ki, yerleşen halk adını “Çirkince” koyuyor ve kimselerin bu köye gelmesini istemiyor 🙂 Mübadele döneminde ise, burada kalan Rumlar Yunanistan’a oradaki Türkler ise buraya geliyor. Daha sonra İzmir Valisi bu kadar güzel bir köye Çirkince denmez diyerek adını Şirince olarak değiştiriyor. Anlatılanlar böyle 🙂 Ay bir de hatırlarsınız, 2012 21 Aralık’ında Kıyamet kopacak ve Maya takvimine göre dünyada kıyametin uğramayacağı tek yer Fransa’da bir köy ve Şirince idi. Kıyamet kopmadı ama Şirince’nin popülasyonu baya arttı:)

 

Şimdi neler yapılır kısmına geçelim.

*Şirince’nin mevsimi kesinlikle bahar ! Doğasına, havasına hayran kalıyorsunuz. Ama romantik bir kış kaçamağı isterseniz, pansiyonların çoğunun odası şömineli. Eee çok tatlı şarapları da var. Hem romantiklik hem biraz kafa dinlemek için çok çok ideal.

*Evet üzüm ve zeytin bağları ile meşhur. Dolayısıyla bu güzel köyün, butik mahzenlerinde şarap tadımları yapıp, evinize meyve şarapları ile dönebilirsiniz. Biz sizin için tadım yaptık. Ekşi sevenler olarak, meyve şaraplarından en çok Nar’ı beğendik. Laf aramızda annem bile aşka gelip, bir şişe meyve şarabı aldı 🙂

Tarihi Mahzen

*Sabah erken giderseniz, şahane serpme kahvaltılara tanık olabilirsiniz. Üzerinde bir de meşhur kumda kahve. Ohh güne harika bir başlangıç ! Kahvaltı fiyatları çift kişilik 40 TL ‘den başlıyor. ( Yakalaco gibi fırsat sitelerinde mutlaka denk gelirsiniz. Oradan da satın alabilirsiniz.)

*Çarşısı çok kalabalık. Biraz bunaltabiliyor. Ama örgü ören, tarhana satan teyzelere bir merhaba demek, bir şeyler satın almak için turlanabilir.

Annemmm

*Ama ama en güzeli biraz yukarılara doğru ilerleyip, köyün o daracık taş sokaklarında, rum evlerinin arasında dolaşmak olacaktır. Oksijenden, huzurdan mest olacaksınız. ve tabi yeni anılar için, yeni fotoğraflar 🙂

Taş Sokakların Arasından Beliren Muhteşem Doğa Kalp Biz

*Köyde Aziz Yoannes ve Aziz Dimitrios adında iki tane Rum Kilisesi var.

Aziz Dimitrios Kilisesi

*Tiyatro Medresesi ve Nesin Matematik Köyü 1 km’cik ötesinde yer alıyor. Plansız yola çıkarsam, her şeyi unutuyorum işte. Biz atladık. Siz bizim içinde bir uğrayın.

*Gözlemeleri pek güzeldi. ( Gözlemeler 10 TL’den başlıyor. ) Güzel bir köy turunun ardından, yanında ayranla pek güzel oluyor.

*Konaklama planlayanlar için Deniss Pansiyon’ u gezdik. Şömineli odaları kahvaltı dahil 250 TL. Bir de minik odası var. kahvaltısız 100 TL. Çok popüler bir butik otel seçmezseniz fiyatlar ortalama bu şekilde olacaktır.

*Her yer Nar ve Ayva dolu bence yerli üreticiden satın alıp, evinizde afiyetle yiyebilirsiniz. Evet ben bunu da unuttum 🙂

Kalp kalp kalp

*Şirince için yola çıkanlar, Efes Antik Kent’i ve Meryem Ana  Kilisesi’ni de plana dahil ederler. Daha önce ikisine de bir çok kez gittim. Ama her defasında yine görmeyi isterim. Çünkü her gittiğinizde yeni şeyler öğrenip, yeni şeyler hissedebiliyorsunuz. Tazelenmek iyidir. Fakatttt , erkenci olanlar için! Öğlen 14.00’de yola çıkanlar için bu plan yarıda kalır. Siz siz olun, erken kalkın, erken yol alın 🙂

Benim notlarım bu kadar. İlla ki bir şeyleri yine unutmuşumdur 🙂 Bu aralar kafam pek yerinde değil herhal. Ben gidip biraz yoga yapayım.

Öptüm.

Kib Byeeeee !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir