Ana Sayfa Yoga

Kim Korkar Sonbahar Depresyonundan ?

Herkese hello !

Eylül ayı ile beraber yavaş yavaş sonbahar alarmını aldığımız bugünlerde bazıları ben kış insanıyım hoş geldin hüzün mevsimi eylül derken bazılarımızsa yaz neden bu kadar çabuk geçiyor? Kıştan nefret ediyorum…. diye farklı bir hüzne boğuluyoruz 🙂 Şimdi size hem kış severleri hem de biz kış depresyoncularını ilgilendirecek bir takım önerilerde bulunacağım 🙂

Hadi başlayalım !

*Ev: Evimiz ne kadar keyifli olursa bizde o kadar keyifli oluruz. O yüzden işe önce evde minik yenilikler yaparak başlayabiliriz. Yaz çiçeklerinizin kuruduğunu biliyorum. Ama kışa uygun ev çiçekleri ile yer değişikliği yapabiliriz. Mesela kaktüslerle yapılan aranjmanlar sehpalarımıza güzel bir hava katabilir. Ya da yaz, kış canlı olan barış çiçeği gibi yeşil yapraklı bitkilerle evlerimizdeki enerjiyi canlı tutabiliriz.

Yaz boyunca keyif alarak gezdiğiniz yerlerden illaki bir hatıra almışsınızdır. Bir magnet, bir çiçek bir reçel kavanozu, bi kupa..İşte şimdi bunları değerlendirme zamanı Size keyif veren anılarınızı canlı tutmak adına evinizin bir çok yerinde bunları değerlendirebilirsiniz.

Ve ve ve evimizin herşeyi Ikea 🙂 Her mevsime uygun konseptiyle sadece kışa özel bir peçete almak bile sizi baya mutlu edecektir. Ikea bizim burada yok diyenlere, internet satışının olduğunu da hatırlatalım.

Balkonu olanlar, yaz boyu minderlerinizi balkona atıp keyif mi yaptınız ? Şimdi onları içeri alıp, kendinize bir sinema köşesi yaratabilirsiniz. Hayır ben film izlemeyi sevmiyorum dediğinizi duyar gibiyim 🙂 ee sizde kitap okuyun bari. Pop corn her türlü yenir sonuçta 🙂

Ben, okuma köşesi için alacağım ayaklı lamba ve atıştırmalık sehpası için çok heyecanlıyım mesela:) Atıştırmalık sehpası nedir diye soracak olursanız hiç google da aramayın çünkü ben uydurdum 🙂 işte üzerine mumlar , kahve bardağım falan ayy heyecanlandım valla. Bir de Shakespeare’nin resmini çerçeveletip, duvarıma astım mı bu iş tamam. ( Onur’unda bir GS formasını çerçeveletip kullanmasına izin vereceğimi buradan açıklamak istiyorum. Bakalım yazılarımı okuyor mu ? )

Evle ilgili öneriler uzar gider, sanırım farklı başlıklar altında toplanmalılar.

*Sinema: Onur’la ben evde film izlemekten acayip keyif aldığımız için 2.sıraya sinema keyfini koymak istedim. Sevmeyenler bu maddeyi geçebilirler. En büyük sorun her akşam acaba bu akşam ne izlesek ? oluyor. Bu da tam bunalım sebebi. O yüzden bu tavsiyem biz başta olmak üzere tüm sinema severler için geçerli. Playlist hazırlar gibi, sinema list hazırlamak. Hatta türlerine göre ayıralım ki ruh halimize göre izlemesi kolay olsun. Sırf evde film izlemek tabi ki olmaz. Vizyon filmlerini de takip etmek lazım. Bu arada Sinemia ‘ya üye olup bir kart edinirseniz, aylık veya yıllık paketlerden yararlanarak çok uygun fiyatlara istediğiniz filmleri izleyebilirsiniz. ( Bu reklamda Yiğit için bakalım beni okuyor mu? ) link: https://www.sinemia.com/tr

*Etkinlikler / Festivaller: Yaz bitti diye etkinliklerde bitmiş olmuyor. Kış etkinliklerinin tadı da bir başka oluyor tabi. Soğuk bir kış akşamı önce devlet tiyatrosunun bahçesinde bir kahve içip sonra oyuna girmenin zevkini hiç bir şeye değişmem. Tiyatrolar, klasik müzik konserleri ve ilerleyen dönemlerde ardı ardına başlayan festivallerde sizi mutlu edecektir. Ki ben bunların duyurusunu sizle illaki paylaşacağım.

*Detoks: Sonbaharla beraber kendinizi kışa hazırlayın. Size kerevizle ıspanağı blenderdan geçirin ve için tabi ki demeyeceğim 😀 çünkü gerçekten çok kötü 🙂 Ama limon öyle mi? O  mucizevi. Arınma için limonlu su çok etkili bence. Neyse bu konuda işi uzmanlarına bırakıyorum. Instagram da bir çok beslenme danışma sayfalarında sağlıklı yeme -içme önerisi veriyorlar. Takip edip, faydalanabilirsiniz. Hatta bir önerim olacak. Reform Atölyesi ile İsmehan Öztürk. Bir göz atın derim.

Sağlıklı beslenmenin çok zor olduğu bir dönemde olduğumuzu biliyorum.En azından mümkün olduğunca fast food’dan, kızartmalardan uzak, Mevsiminde sebzelere yakın olmamızı tavsiye ediyorum 🙂

*Yeni Denemeler: Evde geçirilecek güzel akşamlar için misafir gelmesine gerek yok ! Kendinizi hafta da bir kaç gün şımartın ve özel tarifler öğrenin. Süpper sofralar hazırlayın. Onur’la ritüelimizde sofranın konseptine uygun müzik bile hazırlanır. O derece şımartın yani 🙂

Cold Brew’ciler yazın hazırladığınız soğuk kahvelerin yerini ginger breadler almalı bence 🙂

*Egzersiz :  Çok klasik olacak ama çok şart 🙂  Kendinizi salonlara kapatamıyorsanız çıkın yürüyün,bisiklete binin, yogaya başlayın, yapıyorsanız bir ileri seviyeyi hedefleyin. Evet yoga içinde illa ki bir salona gitmeniz gerekmiyor. Bunu evde başlangıç seviyesi ile deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca yine youtube , instagram ‘da çok başarılı sayfalar var. Vakit yok demeyin yaratın.

*Meditasyon: Kulağa çok aykırı ve yapılması zor bir şey geliyor biliyorum ama gözlerinizi kapatıp, sadece nefesinize odaklanıp 5 dakika hiç bir şey düşünmemin size hiç bir zararı olmayacaktır. Hatta bence farkında olmadan yaptığımız bir çok şey meditasyon. Mesela sarılmak 🙂 bu kadar ön yargılı olmayın. Deneyin.

*Kitaplıklar Yeni Kitaplar: Kitaplığı komple indirip, kitapları tek tek temizlemek, içlerinde bulunan notları okumakta bir meditasyon biçimi bence. Eskileri düzenleyin ve yenilere yer açın ! bu yıl en sevdiğiniz yerde çekildiğiniz en sevdiğiniz fotoğrafınızı da çerçeveletip kitaplığınıza koydunuz mu oh büyük mutluluk !

*Yeni Planlar:  En başta seyahat ! Gitmek istediğiniz yerler için bir hedef panosu ve tarihler oluşturun. Panonuzu fotoğraflarla süsleyin ki isteğiniz artsın.

Sanırım uzun uzun yazıları bende pek okuyamıyorum. Çok fazla uzattığımın da farkındayım. O yüzden şimdilik aklıma gelenler bunlar deyip, konuyu kapatayım. Esra şunu da yapabiliriz dediğiniz bir şeyler de olursa illa ki yazın bana!

Son olarak şunu söylemek isterim ki , Sevmeyi, gülmeyi , keyif almayı biliyorsak bize her gün bahar !

 

Öptüm.

Kib bYe 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir