Ana Sayfa Yoga

Pazar Keyfi: Bir Film, Bir Tarif

Herkese hellooo !

Pazar miskinlerine iki güzel öneriyle geldim. Biri dün akşam izlediğim, en sevdiğim filmler arasında aldığım “Green Book” diğeri ise dün evde denediğim baya da lezzetli olan “Granola” tarifim. Hadi başlayalımm !

Green Book,
Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında Afro-Amerikalılar için güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır.  Başrollerinde Viggo Mortensen ile Ay Işığı filmi ile Oscar’ı kazanan Mahershala Ali yer alıyor.

Filmle ilgili notlar;

Viggo Mortensen İtalyan rolü, absürt tavır ve mimikleri ile oyunculuğunu konuşturuyor. Mahershala Ali oynarken yaşıyor ve size bunu hissettiriyor. İkisini de hayranlıkla izledim.

Irkçılık temalı bir film olmasına rağmen bu seyircinin gözüne sokulmuyor. Duygu sömürüsüne maruz kalmadan, ince ince mesajı alıyorsunuz.

Dramla komediyi bir arada şahane işlemişler.

İçinde tatlı bir yol hikayesi, güzel müzikler ve ince mesajlar olan bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ayrıca, İzmir’de sadece bir yerde oynaması, İzmir gibi bir şehir için kesinlikle utanç verici.

Granola Tarifi:

Filmimizi seçtik şimdi yanında atıştırabileceğimiz sağlıklı bir şeyler hazırlayalım. Hatta kendisini uzunca bir süre kavanozda saklayalım, kahvaltılarda bile kullanalım. Buyurunuz ev yapımı “Granola” ;

Malzemeler;

Öncelikle bu tarifte bende her şey göz kararı 🙂 gözünüze güvenin.

Olmazsa olmaz malzemelerimiz: Yulaf ezmesi, bal, pekmez ( fındık veya fıstık ezmesi de olabilir. )

İçeriği ; Ben evdeki malzemelerden yararlandım. Ceviz, üzüm, muz püresi, fındık, tarçın ve birazda sıvı yağ.

Siz badem, fıstık vb gibi evinizde olan malzemelerinizi, hatta meyve püresini de marketlerde satılan bebek pürelerinden kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

Önce katı malzemeleri bir kase içinde birleştirin. Sora üzerine pekmez ve bal ve çok az sıvı yağınızı ekleyin. Bu hindistan cevizi yağıda olabilir.

Bolca karıştırın ve karışımı yağlı kağıtlı fırın tepsisi üzerine eşit miktarda dökün. Önceden ısıttığınız 150 derece fırında 40-45 dakika kadar pişirin. Piştikten sonra yarım saat kadar soğumaya bırakın ve sonra kavanozlayın.

Pazar günü film başlamadan, en sevdiğiniz tabağın bir bölümüne granolanızı bir yanına muz dilimleri ve böğürtlenlerinizi koyun. Yanında da kahve.

Herkese iyi pazarlar !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir