Ana Sayfa Yoga

Stresle Başa Çıkmada Yoga Etkisi

 

Herkese merhaba,

Bu sabah uyandığımda, hayatımızda bir çok şeye çok kızdığımızı,strese girdiğimizi ve kendimizi değiştiremeyeceğimiz durumlar için çok fazla sıkıntıya soktuğumuzu farkettim. Nasıl yani diyeceksiniz ? Sahilde yerlere çöp atan insanları gördüğümüzde bile en az yarım saat buna delirebiliyoruz. Siz farkında değilsiniz ama sonrasında konu kapanmıyor. Beyninize olumsuzluğu yüklemiş oluyorsunuz. Ki gün içinde neler yaşıyoruz bir düşünün. Örnekleri çoğaltabilirsiniz. Evet bazı şeyleri düzeltmeye ya da değiştirmeye gücümüz yetmiyor o halde kendimizde bir takım değişiklikler yapmalıyız. Ben bunu uzun zamandır yoga ile deniyorum ve daha iyi, daha güçlü, daha mutlu hissediyorum. Neyse bugün bunun farkındalığını yaşayarak yataktan kalktım. Nöbetçi olduğum için işe geç gelecektim. Ve kendime güzel bir kahvaltı hazırladım. Kahvemi yaptım.Fonda süper müzikler 🙂 baktım hazırlanmama yarım saat var. Hemen bir nefes ve yoga çalışması yaptım. Günüm özetle böyle başladı. Yani demem o ki ;

Kendimi Şımartma Kahvaltısı

İşe önce inanmakla ve hissetmekle başlayacağız. Yaptığınız spor olsun, yoga olsun, ibadet olsun önemli olan buna inanmak. İyi enerjiyi nerede buluyorsanız oraya odaklanın adı ne olursa olsun. Ama tabi tek bir şeye de körü körüne bağlanmayın. Her şey dengede güzel 🙂

Ve nefes ! Nefes demek yaşamak demek.. Nefes almazsak ölürüz. O halde doğru nefes alacağız. Ki bunun internetten de ulaşabileceğiniz çok basit teknikleri var. Mesela çok stresli bir gündesiniz. Bulunduğunuz ortamdan sadece 5 dakika uzaklaşın ve 5-6 sayıda nefes alın, 7-8 sayıda nefesinizi verin. Bunu yaparken burundan nefes alıp yine burnunuzdan nefes vereceksiniz. Diğer tekniklerle ilgili bilgileri de bir diğer yazımda anlatacağım. Deneyin bir şey kaybetmezsiniz. Ayrıca gece yatmadan öncede bu nefes egzersizlerini de yaparsanız, daha dinç ve sağlıklı uyanırsınız.

Yoga ve Meditasyon ! Zihnin, bedenin, ruhun bütünleşmesi.. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ? Düzenli yapıldığında hayatınızda bir şükür sebebi daha olacak inanın bana 🙂 Her duruma iyi gelecek bir çok duruş ( asana) var. Ve sizi önce bedeninizle barıştıran yoga, bir süre sonra dünya ile de barışmanızı sağlıyor :)))

Eee bu kadar mı derseniz ? Tabi ki değil ! ama bugün konumuz yoga. Bir sonraki yazımda size maddeler halinde hayata katılacak sempatik şeylerden bahsedeceğim.

Çok uzun yazıların okunmadığını da bildiğimden 😀 Şöyle bitiriyorummm !

Bana göre sarılmakta bir meditasyon olduğuna göre hadi gidin sevdiceklerinize sımsıkı sarılın off ne iyi gelecek ! buraya bir kalp atıyor ve huzurlarınızdan ayrılıyorum!

Kib Byeeeee !

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir