Ana Sayfa Öneri Yoga

Yoga: Beden, Zihin ve Ruhun Yolculuğu

Herkese iyi gelen bir yol vardır mutlaka. Benim ki de yoga. Yaklaşık 7 yıl önce tanıştım ve yolculuğum ilerleyerek devam ediyor. Peki son zamanlarda bu kadar popüler olan “yoga” nedir ?

Yoga; beden, zihin ve ruhun bütünleşmesi, buluşmasıdır. En bilindik tanımı bu sanırım. Yogayı sadece bir egzersiz olarak görmemek adına ben de bu tanımla başlıyorum. Çünkü yoga bir felsefe ve aşağıda sıralayacağım basamakları ile bir bütün.

Yoganın kökeni ile sizi sıkmak istemem ama felsefesinin nereden geldiğini bilmek önemli diye düşünüyorum. Yoga felsefesi yaklaşık 50.000 yıl öncesinin Hindistan’ına dayanıyor.
Patanjali adlı Hint düşünür ise günümüzde yoganın kurucusu olarak kabul ediliyor.

 Patanjali’nin “Yoga Sutra” adlı metinleri ise Hindistan’da kutsal kitap olarak kabul ediliyor. Bu metinler günümüzde de yoga pratiklerine yol gösterici olarak gösteriliyor.

Yoga Sutra’ da Patanjali yogayı 8 basamakta anlatıyor.

**Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyahara, Dharana, Dhyana, Samdhi

Peki nedir bu yoga basamakları?

Yama, yolculuğun ilk adımı. Olumsuzluklardan arınmayı şiddetsizliği, doğru ve dürüst olmayı, çalmamayı, ölçülülüğü, tok gözlü olmayı anlatıyor.

Niyama, Hayatın getirdikleri ile mutlu olmayı, doyumluluğu, doğallığı, aç gözlü olmamayı anlatıyor.

Asana, Şuan yoga denilince akla ilk gelen şey asana sanırım. Asana yoga da kullandığımız duruşlara verilen ad. Sizi meditasyona hazırlayan en önemli evrede denebilir. Bu duruşlarla bedeniniz rahatlamaya başlar ve meditasyona hazır hale gelirsiniz. Yolculuğun en güzel kısımlarından biridir. Her duruşta ilerleme kaydettiğinizde vücudunuzda ki esnemeyi gözlemlediğinizde kendinize ayırdığınız o minicik zamanı çoğaltmak istersiniz. İşte bu nokta da bedeninizi ve sınırlarınızı tanımaya başladığınızı söyleyebilirim.

Ve bunu Pranayama takip eder. Prana, yaşam enerjisi, yama kontrol demektir. Tüm pratiğinizi nefes ile senkronize şekilde yaparsınız. Nefes kontrolünü sağladığınızda konsantrasyonunuzda artmış olur.

Pratyahara, bu basamakta duyularımızı kontrol etmeye ve farkında olmaya başlarız. Dışarıdan gelen sesler, kokular hepsi kontrolümüzdedir artık.

Dharana, Zihnin tek bir yere odaklanması. Meditasyon için gerekli tüm dengelemeyi bu basamakta sağlamaya başlarız. Bu aşamada mantralar size eşlik edebilir.

Dhyana; Meditasyon halidir.

Samadhi: Farkındalığın en üst noktada olduğu aydınlanma hali.( Bu aşamaya şu dönemde gelenin olduğuna pek inanmıyorum.)

Peki,

Neden yoga yapıyorum ?

Çünkü;

*Her sabah büyük bir minnetle uyanıyorum.

*Hayatımda ki her ayrıntının farkında olarak yaşıyorum.

*Bedenimi güçlü ve esnek hissediyorum.

*Doğayı çok severdim. Şimdi doğada yoga yapmanın ne kadar iyi geldiğini fark ediyorum.

*Güneşin doğuşuna ya da batışını artık çok daha heyecanlı izliyorum. Hatta sırf bunun için uyanıyorum. Ya da sırf gün batımını izlemek için plan yapıyorum.

*Sadeleşmeye başladım. Beni mutlu eden şeylerin bir listesini çıkardım. Maddeler arasında bolca alışveriş yapmak olmadığını fark ettim. İhtiyacım kadarını alıyorum.

*Evet strese iyi geliyor. Çünkü öncelikle bedenin rahatlıyor ve sen kendine zaman ayırıyorsun. İlk iki basamağı düşündükçe daha mutlu bir insan oluyorsun.

Tabi ki yogaya başlamadan önce de şükretmeyi bilen, anda olabilmeyi başarabilen mutlu bir insandım. Yoga ile daha farkında bakmaya başladım. Yaşadığım an’ların hepsine bir değer kattım.

Ve ve ve tabi ki yoga yapan her insan mutlu olacak diye bir şey yok. Her mutlu insan da yoga yapmıyor 🙂 Ben sadece paylaşmanın ilham verici bir yanı olduğunu düşündüğümden bana iyi gelen bir deneyimi paylaştım.

Yoga olmaz, spor olur, ibadet olur, dans etmek olur… Seni ne mutlu ediyorsa onu bul ve bedenine, ruhuna, zihnine zaman ayır !

Yarın sabah gün doğumunu izleyerek başlayabilirsin. Ya da balkondan kafanı çıkar, güneşin doğuşuna sadece güneşin doğuşuna bak. Aç kollarını kocaman derin bir nefes al ! Yaşadığın an için minnet duy. Kalbin yeni gün için heyecanla dolsun. Bırak birileri sana baksın, bırak sabah sabah niye uyandın desinler. Aldırma. Çok yakındır sana özenmeleri 🙂

Sevgiler !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.